Kachničky indického běžce začínají snášet vajíčka již v předjaří, ale hnízdo si většinou začínají budovat až v době, kdy je dostatečně teplo a mají tak jistotu, že se kachňata nenarodí do nepříznivých klimatických podmínek. To znamená, že nejčastěji stavba hnízda probíhá v květnu a červnu.

 

Většinou když je v hnízdě cca 5 – 10 vajec, kachnička na hnízdo zasedne.

 

hnízdo indický běžec

 

Inkubační doba vajec je 28 až 29 dní. Po tu dobu kachnička indického běžce svědomitě sedí na vajíčkách, zahřívá je a obrací. Přibližně 2 x denně se na několik minut vzdálí se najíst, napít a často také vykoupat, aby vajíčka namočila.

 

Kachnička sama pozná, která vajíčka jsou oplodněná a dobře se vyvíjejí. Špatná často vyhazuje z hnízda.

 

indický běžec sedí na vajíčkách

 

25. den po zasednutí na hnízdo, začínají kachňata uvnitř vajec „ťukat“. Začínají si zobáčkem prorážet cestu ven. V té době již kachnička máma se svými potomky komunikuje. Je dokázáno, že v té době si již kachně dokáže „říci“ zda je v pořádku, zda mu není horko nebo zima…V té době také kachna častěji odbíhá z hnízda a více se vlhčí. Vlhkost změkčuje skořápky a ulehčuje tak kachňatkům cestu ven.

 

Poslední 3 dny jsou kritickým obdobím. Mnoho naťukaných kachňat se nedokáže, ani přes péči kachní mámy dostat z vajíčka ven. Jsou to kachňata slabá a příroda je takto eliminuje. Poslední den už jsou jasně patrné dirky ve skořápkách, které se rychle zvětšují. První kachnička se vyklube z vajíčka. Kačátko je velmi unavené, „mokré“ a nedokáže prvních několik hodin udržet ani hlavičku a chodit.

 

Několik hodin po narození začínají kachňata „chodit“ a začínají zvědavě klovat do všech předmětů v okolí. Prvních 24 – 36 hodin, ale ještě nejedí. Tráví zbytky ze žloutkového váčku.

 

indický běžec kachňata

 

Když kachna usoudí, že nastal vhodný čas, vyvede kachňata z kachníku.

Ve 3 dnech jsou již kachňátka naprosto soběstačná a plavou s maminkou kachnou na vodě.

 

 

indický běžec

Prodej mláďat

Letošní mláďata indického běžce, barva černobílá.

Odběr možný ihned. Cena 250Kč za kus.

Více info na mailu andrea@farmakapsa.cz

 K ODBĚRU POSLEDNÍ 4 KAČEŘI

indický běžec prodej

Blog / Novinky