Na celodenní pastvě si kachny nasbírají množství bílkovin ve formě různých brouků, slimáků, žížal, šneků (i těch největších), ve vodě opět hmyz, rybky a pulci. Takže je ani netřeba velmi dokrmovat bílkovinami.

 

Chov indického běžce (druhu kachny) je velmi výhodný, neboť v zahradě vysbírá velké množství škodlivých brouků, ale hlavně hlemýžďů - plžů i plzáků. S využitím vhodného odpadu z domácnosti i zahrady může tedy být náš chov kachen velmi úsporný na krmivo. Přidáme tedy jedenkrát denně krmnou směs. Směs podáváme ráno, večer pak pšenici nebo ječmen. Pokud mají kachny zajištěn velký výběh, jedná se opravdu jen o přikrmování.

 

V chovu kachen je velkou výhodou jejich významná odolnost i proti nepříznivému klimatu v létě i v zimě, takže ani jejich nároky na ustájení při vhodném výběhu nejsou vysoké. Oproti slepicím je předností to, že užitková plemena nejsou až tak létavá, takže ohrazení nemusí být vysoké, a že v zahradě nenadělají tolik škody jako hrabavé slepice. Nepoškodí ani trávník, pokud je na něj nepustíme hned po prudkém dešti; jen do mladé zeleniny a salátu je nepouštějte.

 

Důležitá je však jejich ochrana před možnými predátory - pozemními i dravými ptáky. Jedna z nejdůležitějších podmínek chovu je vyhovět náročnosti plemene na vodu, ale nejen pitnou - potřebují alespoň malou "loužičku" především na čvachtání, očistu kůže, peří, ale i na páření, najdou si zde i nejpřirozenější potravu, tedy vodní rostliny a živočichy.

 

Indický běžec

indický běžec

Blog / Novinky

Inzerce